Lutowa poprawka bezpieczeństwa od Google dla smartfonów z Androidem jest szczególnie ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa danych. Okazuje się, że urządzenia te są podatne na ataki przeprowadzane za pośrednictwem Bluetooth. Niestety, nie wszyscy otrzymają wyczekiwaną łatkę.
W Androidzie odkryto lukę, która odnosi się do zabezpieczeń Bluetooth.
Otóż Android 8 oraz 9 są narażone na ataki za pośrednictwem rzeczonej technologii, które mogą skutkować utratą cennych danych. Włamanie możliwe jest również w przypadku smartfonów z Androidem 10, ale wykradzenie prywatnych danych użytkowników jest tutaj mocno utrudnione.
Google zareagowało na sprawę i wydało aktualizację bezpieczeństwa. Problem nie został jednak zażegnany, gdyż wielu userów nie może liczyć na lutowe poprawki.
Sprawa jest poważna i choć wydaje się częściowo rozwiązana, gros użytkowników smartfonów z Androidem na pokładzie została z problemem sama.
Jak dobrze wiemy, wsparcie ze strony producentów sprzętu nie jest mocną stroną Zielonego Robota i odpowiednimi aktualizacjami przez rozsądny okres mogą cieszyć się głównie użytkownicy popularnego sprzętu. Co z resztą?
Google wydaje comiesięczne łatki bezpieczeństwa, jednak nie trafiają one do każdego użytkownika smartfona z Androidem. Poprawki otrzymują jedynie wspierane jeszcze urządzenia. Użytkownicy kilkuletnich smartfonów są więc pozostawieni sami sobie. Czy brak łatki naprawiającej „dziurawy” Bluetooth jest naprawdę groźny? I tak, i nie.
Fakt, w przypadku Androida 8 i 9 oraz częściowo w przypadku Androida 10 występuje błąd pozwalający na włamanie do smartfona poprzez interfejs Bluetooth. Wystarczy, że zostaną spełnione pewne warunki. Osoba atakująca musi wejść w posiadanie pewnych informacji o urządzeniu takich jak adres MAC urządzenia, co zasadniczo nie jest specjalnie kłopotliwe.
Drugi warunek znacząco ogranicza skalę zagrożenia. Otóż obydwa urządzenia powinny znajdować się w bliskiej odległości pozwalającej na komunikowanie się za pośrednictwem Bluetooth.
Co więc zrobić, jeśli nie otrzymaliście łatki i najpewniej nie możecie na takową liczyć? Wystarczy, że w „niepewnych” sytuacjach wyłączycie moduł Bluetooth. W teorii powinno to zapobiec włamaniu.
Jest to półśrodek, który wydaje się skuteczny.
https://www.gsmmaniak.pl/1095958/walentynkowy-prezentownik-2020/#pid=wd
Na stronie mogą występować linki afiliacyjne lub reklamowe.
HUAWEI Band 10 to nowa generacja popularnej opaski, oferująca monitorowanie zdrowia, aktywności i smart funkcje…
Wygląda na to, że Koreańczycy szykują nam powtórkę z rozrywki. Seria Samsung Galaxy S26 może…
Xiaomi, Oppo, OnePlus, Huawei i Vivo nie chcą pozostawać zależni od Google, Stanów Zjednoczonych i…
Amazon w ostatnim czasie rozdawał strzelanki, RPG oraz przygodówki. Teraz przyszła pora na strategię turową…
OnePlus Nord 4 został bestsellerem na Amazonie, stając się najchętniej kupowanym telefonem w Polsce. Absolutnie…
Wygląda na to, że Exynos wróci do składanych telefonów Koreańczyków. Samsung Galaxy Z Flip 7…