Fot. iStock
Lato to okres wysokich temperatur, które sprzyjają nagrzewaniu się smartfona. Z tego artykułu przypomnisz sobie jak uniknąć usterek związanych z upałem.
Wiele nieszczęśliwych wypadków ze smartfonem w roli głównej zdarza się właśnie latem. Kiedy żywioły są skrajnie aktywne, nasze przenośne centra dowodzenia mogą ulec uszczerbkom takim jak zalania czy przegrzania, a w skrajnych przypadkach spowodować pożar.
Poniższy tekst nie ma na celu nikogo uczyć, a jego treść może wydawać się oczywista. Jest jednak dobrym przypomnieniem co robić, lub czego nie robić, aby uniknąć nieprzyjemności.
Chwila nieuwagi na plaży, odstawienie smartfona w mocno nasłonecznione miejsce, może mieć negatywny wpływ na kondycję baterii, a nawet trwale uszkodzić podzespoły urządzenia.
Pamiętaj, żeby zawsze przechowywać telefon w cieniu, najlepiej nie przykrywając telefonu innymi materiałami np. odzieżą.
Często zapominamy o wyłączaniu aplikacji, tylko je minimalizując. Systematyczne zamykanie aplikacji pozwoli zmniejszyć obciążenie pamięci i procesora, powodując mniejsze nagrzewanie i zachowując zdrowie smartfona na odpowiednim poziomie.
Nieużywane aplikacje należy zamykać, a nie minimalizować, w końcu większość nowoczesnych urządzeń jest w stanie odpalić apki w błyskawicznym tempie.
fot. Pexels
Ładowanie smartfona pod poduszką, na materiałowych powierzchniach może okazać się bardzo niebezpieczne.
Podczas ładowania, każdy smartfon nagrzewa się dużo bardziej niż w trybie gotowości. Kumulacja podwyższonej temperatury urządzenia oraz upalnej temperatury powietrza może powodować przegrzanie i ewentualny zapłon urządzenia.
Warto „dmuchać na zimne” i oszczędzić sobie ryzyka związanego z czarnym scenariuszem pożaru domu czy mieszkania.
Osobom o wyjątkowej wyobraźni stanowczo odradzam pomysł konwencjonalnego chłodzenia smartfona. Nigdy nie należy wkładać telefonu do zamrażarki, lodówki czy kubła z lodem.
Różnica temperatur może nieodwracalnie uszkodzić podzespoły, uniemożliwiając dalsze korzystanie z urządzenia.
Pomimo obecności standardu IP68 i jego odpowiedników, prawie żaden telefon nie jest całkowicie odporny na zalania.
Producenci stosujący normę IP68, czyli najwyższy standard wodoszczelności dla urządzeń mobilnych, chwalą się wytrzymałością na poziomie zanurzenia do 1,5 m na 30 min w słodkiej wodzie.
Fot. Samsung
Trzeba zatem uważać, aby nasz telefon nie zanurkował głębiej, zwłaszcza w wodzie słonej.
Jeśli planujesz zmianę smartfona, albo twój telefon padł ofiarą upału, zachęcam do zapoznania się z polecanymi przez nas smartfonami.
W powyższym zestawieniu większość telefon wyposażona jest w standardy wodoodporności i podzespoły zapewniające wysoki komfort użytkowania.
Na stronie mogą występować linki afiliacyjne lub reklamowe.
OnePlus 15 może zadebiutować już w październiku. Flagowiec otrzyma nowy procesor, płaski ekran i potrójny…
Samsung wreszcie ulepsza aparat do selfie w Galaxy S25 FE. Nowy postawi na mocniejszą matrycę…
RTS w realiach II wojny światowej – Men of War: Assault Squad kupicie teraz za…
Wchodzący dziś do Polski tani OPPO A5 Pro 5G to pancerny smartfon z baterią 5800…
Tanie smartwatche, które są nastawione na zaoferowanie jak najwięcej w obrębie śledzenia naszej aktywności, zyskają…
Proszę Państwa, oficjalna premiera HUAWEI WATCH 5 staje się faktem. Producent ujawnił wszelkie informacje na…