DeepSeek R1 to chiński chatbot i konkurent ChatGPT, który globalnie zyskuje coraz większą popularność. Ma dorównywać znanemu nam już bardzo dobrze chatbotowi, ale też… musi podporządkowywać się chińskim władzom. A to oznacza cenzurę pewnych treści i wydarzeń.
ChatGPT ma poważnego konkurenta. To DeepSeek-R1, czyli chatbot AI stworzony przez chińską firmę High-Flyer. Chińskie laboratorium sztucznej inteligencji wydało niedawno otwartą wersję swojego modelu. Według producentów osiąga on wyniki porównywalne z ChatGPT w modelu o1 od OpenAI.
DeepSeek-R1 został zbudowany nieco inaczej niż jego konkurent, bo jako model rozumujący. To oznacza, że potrafi sam efektywnie sprawdzać własne odpowiedzi, co zmniejsza ryzyko błędów. Chociaż rozwiązywanie zadań przez takie modele zajmuje nieco więcej czasu (od kilku sekund do kilku minut) ich odpowiedzi są bardziej precyzyjne. To pomocne przede wszystkim w takich dziedzinach jak fizyka, matematyka czy nauki ścisłe. Tym samym DeepSeek może zaoferować bardziej dogłębne odpowiedzi, niż te, które zaprezentuje nam ChatGPT.
Model posiada aż 671 miliardów parametrów, co czyni go jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie systemów na świecie. Dla użytkowników o mniejszych wymaganiach DeepSeek udostępniło również „odchudzone” wersje R1, o wielkości od 1,5 miliarda do 70 miliardów parametrów. Najmniejsze modele można uruchomić na zwykłych laptopach, podczas gdy pełna wersja wymaga już bardziej zaawansowanego sprzętu.
Jako że R1 powstał w Chinach, podlega on regulacjom lokalnych władz, które wymagają, by odpowiedzi modelu odzwierciedlały „socjalistyczne wartości”. W związku z tym R1 nie odpowie na pytania dotyczące takich tematów jak Tajwan czy Ujgurzy. Podobne ograniczenia dotyczą zresztą większości chińskich systemów AI.
Konkurencja między R1 od DeepSeek a ChatGPT może pozytywnie wpłynąć na rozwój każdego z tych narzędzi. Oczywiście i bez takiego konkurenta do tej pory OpenAI szło jak burza. Firma przedstawiła właśnie między innymi narzędzie Operator, które może przejąć kontrolę nad całym naszym komputerem:
https://www.gsmmaniak.pl/1545962/openai-operator-kontrola-komputera/
Źródło: TechCrunch, opracowanie własne
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Wszyscy użytkownicy smartfonów Xiaomi muszą o tym wiedzieć. Ekosystem HyperOS 2.1 zacznie pojawiać się na…
iPhone SE 4 po raz kolejny pozuje na zdjęciach, tym razem w towarzystwie flagowego iPhone…
Android Auto znów irytuje kierowców – tym razem problem dotyczy nieczytelnego widoku w aplikacji Mapy…
Jaki tani smartwatch kupić, mając na niego tylko jeden banknot? Przy nominale 50 złotych wybór…
Kolejne zegarki Fitbit mają problemy z przegrzewaniem i mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa…
Nothing Phone 3a zdradził pełną specyfikację przed polską premierą. Wygląda na ideał do 2000 złotych…